O výstavě
Před sedmdesáti lety skončila druhá světová válka, největší a nejničivější válečný konflikt v dějinách lidstva. Zahynulo v ní více než 60 milionů lidí z toho zhruba 400 tisíc občanů Československa. Dodnes mezi námi žijí lidé, kteří ve válce bojovali: v bitvách, koncentračních a pracovních táborech, domácím odboji, během povstání.
Některé z těchto lidí možná denně potkáváte a nenapadne vás, že ten stařík odnaproti sestřelil za války deset nepřátelských letadel, že ona babička na lavičce v parku rozšiřovala protinacistické letáky a že ta dvojice starých manželů se zasnoubila v terezínském ghettu. Příběhy sedmi desítek válečných pamětníků připomínáme výstavou Paměť národa — Osvobození 70. Dejvickou ulici jsme velkoformátovými výstavními věžemi proměnili v Bulvár hrdinů s portréty a příběhy posledních válečných veteránů a pamětníků. Na Vítězném náměstí jsme instalovali Vlak Paměti národa, jenž vás vezme na audiovizuální cestu časem, při které takřka na vlastní kůži prožijete mobilizaci, válku na frontě, domácí odboj, Pražské povstání i poválečný odsun Němců. Videa s autentickým svědectvím válečných pamětníků pak najdete také na tomto webu.
Na Koncertě pro hrdiny, který 8. a 9. května v Dejvicích navštívilo víc než 15 tisíc lidí, jste mohli pozdravit také některé z přítomných válečných pamětníků. Byla to jedna z posledních šancí, vidět žijící svědky války. Dalšího kulatého výročí už se drtivá většina z nich nedožije. Tak jako nás opustili poslední českoslovenští legionáři, opustí nás také pamětníci od Tobruku nebo přeživší Osvětimi. Proto se snažíme jejich vzpomínky zaznamenat a uchovat, dokud jsou mezi námi. Před patnácti lety jsme založili sbírku Paměť národa, ve které jsme již uložili nahrávky více než třech tisíc pamětníků klíčových dějinných momentů 20. století. Mimochodem právě nejstarší československý legionář a hrdina od Zborova Alois Vocásek (1896—2003) je také nejstarším pamětníkem v naší sbírce. Spolu s ním jsme zaznamenali svědectví tisíců válečných veteránů, politických vězňů, odbojářů, disidentů nebo přeživších holokaustu, ale také příběhy bachařů, agentů a vyšetřovatelů StB a příslušníků nomenklatury, například Karla Vaše, komunistického prokurátora, který poslal na smrt generála Píku. Pametnaroda.cz je dnes, také díky našim partnerům Českému rozhlasu, České televizi a Ústavu pro studium totalitních režimů, jednou z největších pamětnických sbírek v Evropě, přístupných na internetu veřejnosti.
Sbírka Paměť národa je financována především z příspěvků individuálních dárců z Klubu přátel Paměti národa. Ti nás jen v minulém roce podpořili neuvěřitelnou částkou dvou miliónů korun, za které jsme mohli nahrát vzpomínky zhruba čtyř stovek pamětníků. Kolik jich nahrajeme letos? To záleží i na Vás. Chcete-li nás podpořit, vstupte do našeho klubu přátel. Stanete se součástí společenství lidí, kterým záleží na uchování historické paměti a s tím související ochraně ideálů svobody a demokracie. Připojte se k nám, těšíme se na vás!
Mikuláš Kroupa
ředitel společnosti Post Bellum
a zakladatel sbírky Paměť národa